Wolumetria twarzy polega na modelowaniu tego obszaru poprzez dodanie objętości. Celem procedury może być odmłodzenie, skorygowanie defektów i/lub upiększenie. Zabiegi wolumetryczne wykonywane są przy użyciu różnego rodzaju preparatów wypełniających. Co więcej trzeba wiedzieć o wolumetrii twarzy?
Spis Treści
Dlaczego wolumetria twarzy
Starzenie się to nie tylko przybywanie zmarszczek. Oprócz tego wraz z wiekem zmienia się kształt twarzy i proporcje między jej elementami. Wynika to z procesów wewnętrznych – transformacji kości twarzoczaszki, utraty objętości i zwiększania się napięcia tkanki mięśniowej oraz ubywania i przesuwania się tkanki tłuszczowej.
Gdy one ulegają przekształceniom, skóra traci „rusztowane” i zaczyna obwisać. Ponadto punkt ciężkości przenosi się z góry na dół twarzy – powstają ubytki na skroniach i policzkach oraz „chomiki” i druga bródka. Dodatkowo pogłębiają się bruzdy. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tym objawom starzenia jest wolumetria twarzy.
Wolumetria twarzy – co to
Wolumetria twarzy to zabieg, który służy zmianie objętości i modelowaniu tego rejonu. Polega na podaniu głęboko pod skórę preparatu wypełniającego. Procedura może prowadzić do przywrócenia młodzieńczych proporcji twarzy, skorygowania defektu (np. asymetrii) czy upiększenia rysów.
Zabiegi wolumetryczne przeprowadza się u osób w każdym wieku. Mogą dotyczyć poszczególnych obszarów lub całej twarzy. Wolumetria wykonana przez doświadczonego specjalistę daje naturalne efekty.
Preparaty do wolumetrii twarzy
Podczas wolumetrii twarzy lekarz wstrzykuje pod skórę wybrany produkt, używając przy tym igły lub kaniuli. Mechanizm działania preparatów stosowanych w zabiegach wolumetrycznych polega na wypełnianiu i/lub pobudzaniu do produkcji kolagenu (głównego składnika skóry, który nadaje jej elastyczność, jędrność, objętość i młody wygląd). Warto dodać, że wszystkie stosowane obecnie preparaty wypełniające ulegają – szybszej lub wolniejszej – biodegradacji.
Kwas hialuronowy w wolumetrii twarzy
Do zabiegów wolumetrii najczęściej używa się kwasu hialuronowego. Preparat jest ceniony za łatwość stosowania i skuteczność. Procedury z jego użyciem przynoszą szybkie i zauważalne rezultaty. Ponadto kwas hialuronowy rzadko wywołuje działania niepożądane, a efekty nieudanego zabiegu można cofnąć przy użyciu hialuronidazy.
Produkt wypełnia tkanki i w bardzo małym stopniu je pobudza. Rezultaty zabiegu z jego użyciem utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy. Czas ten wynika z wielu czynników – od wykorzystanego preparatu do stylu życia pacjenta.
Inne produkty stosowane w zabiegach wolumetrycznych
W zabiegach wolumetrii wykorzystuje się również wypełniacze, które pobudzają produkcję kolagenu.
Do tej grupy zaliczane są biostymulatory, takie jak:
- kwas l-polimlekowy:
- hydroksyapatyt wapnia;
- polikaprolakton.
Działanie tych preparatów polega przede wszystkim (a w przypadku kwasu l-polimlekowego – niemal wyłącznie) na stymulowaniu tkanek. W przypadku ich zastosowania efekt pozabiegowy wynika więc głównie z odtworzenia tkanki własnej pacjenta, a nie z podania implantu. Preparaty z tej grupy dają bardziej naturalne i trwalsze efekty niż kwas hialuronowy. Rezultaty ich działania, z których część jest odroczona w czasie, mogą utrzymywać się kilka lat.
Wolumetria twarzy z użyciem tkanki tłuszczowej
Lekarze medycyny estetycznej wykonują również zabiegi wolumetryczne z zastosowaniem własnej (autologicznej) tkanki tłuszczowej pacjenta. Taka procedura polega na pobraniu komórek tłuszczowych (np. z okolic biodra) i przeszczepieniu ich – po odpowiednim przygotowaniu – w obszar wymagający wypełnienia.
Wolumetria przy użyciu tkanki tłuszczowej pacjenta jest najbardziej odpowiednia do modelowania twarzy u osób starszych, ze sporymi ubytkami. Efekty procedury są naturalne i trwałe (utrzymują się kilka lat). Po zabiegu poprawia się również jakość skóry, co może być związane z faktem, że wraz z tłuszczem przeszczepione zostają komórki macierzyste. Procedura jest bezpieczna, bo własny preparat nie uczula i nie wywołuje innych powikłań.
Źródła:
- M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 66-67, 144-145, 157-188
- K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa 2014, s. 227-236
- M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 89-93
Dodaj komentarz