Kwas l-polimlekowy (ang. poly-l-lactic acid – PLLA) to preparat stosowany w zabiegach odmładzających. Służy do odtwarzania objętości i korygowania kształtów twarzy oraz do poprawy jakości skóry. Działanie kwasu l-polimlekowego polega na silnej stymulacji komórek do produkcji własnego kolagenu. Czym jeszcze charakteryzuje się PLLA?
Spis Treści
- 1 Co to jest kwas I-polimlekowy
- 2 Mechanizm działania kwasu I-polimlekowego
- 3 Kiedy kwas I-polimlekowy
- 4 Przebieg zabiegu kwasem l-polimlekowym
- 5 Zalecenia po zabiegu z użyciem PLLA
- 6 Działania niepożądane po zabiegu kwasem l-polimlekowym
- 7 Jakie efekty daje kwas l-polimlekowy
- 8 Przeciwwskazania do zabiegu kwasem l-polimlekowym
Co to jest kwas I-polimlekowy
Kwas l-polimlekowy to preparat wypełniający, który działa na zasadzie pobudzenia rozrostu tkanki łącznej. Lekarze wykorzystują go w zabiegach wolumetrycznych (służących przywracaniu objętości i modelowaniu twarzy), a także by poprawić jakość starzejącej się skóry.
W medycynie estetycznej używany jest syntetyczny PLLA, choć związek tworzy się naturalnie także w naszym organizmie. Ma to miejsce np. w mięśniach pracujących w trybie spalania beztlenowego.
Warto podkreślić, że preparaty kwasu l-polimlekowego są całkowicie biodegradowalne. Choć w tym przypadku, z powodu dużej masy cząsteczkowej i nieregularnego kształtu kryształów, wchłanianie trwa bardzo wolno.
Mechanizm działania kwasu I-polimlekowego
Po głębokim wstrzyknięciu kwas l-polimlekowy wywołuje stan zapalny, który jest naturalną reakcją organizmu na ciało obce. Stymuluje to komórki do produkcji własnego kolagenu (elementu budulcowego skóry, odpowiedzialnego za jej jędrność, objętość i młody wygląd). Proces ten kończy się w momencie całkowitego rozpadu kwasu l-polimlekowego, czyli około półtora roku po zabiegu. Jednak efekty działania preparatu trwają dłużej, bo średnio 36 miesięcy.
Kiedy kwas I-polimlekowy
Kwas l-polimlekowy stosowany jest w przypadku zmniejszenia objętości tkanek związanego z wiekiem, nadmierną utratą wagi czy terapią przeciwko wirusowi HIV.
Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem PLLA, z uwagi na siłę działania, zalecane są osobom starszym (50-60+) i mogą dotyczyć obszarów, takich jak:
- zapadnięte skronie;
- okolica jarzmowa;
- bruzda policzkowa;
- zmarszczki „marionetki”;
- fałdy nosowo-wargowe;
- podbródek;
- linia żuchwy;
- okolice szyi i dekoltu.
Kwasu l-polimlekowego używa się też do ujędrniania skóry ramion, powłok brzusznych, ud oraz rejonów z rozstępami, cellulitem czy bliznami potrądzikowymi.
Przebieg zabiegu kwasem l-polimlekowym
Zabieg z zastsowaniem kwasu l-polimlekowego trwa około 15-30 minut. Na pół godziny przed procedurą lekarz znieczula obszar zabiegowy przy użyciu kremu. Następnie dezynfekuje skórę i głęboko wstrzykuje preparat, stosując przy tym odpowiednią technikę. Zabiegi z użyciem PLLA zwykle wykonuje się w serii.
Zalecenia po zabiegu z użyciem PLLA
Po zabiegu z zastosowaniem kwasu l-polimlekowego ważny jest regularny masaż leczonego obszaru. Takie postępowanie zabezpiecza przed tworzeniem się grudek i nierówności. Po procedurze nie należy się również opalać do czasu zejścia siniaków, zaczerwienienia czy obrzęku.
Działania niepożądane po zabiegu kwasem l-polimlekowym
Procedury z zastosowaniem kwasu l-polimlekowego, pod warunkiem prawidłowego wykonania i przestrzegania zaleceń pozabiegowych, są bezpieczne.
Niemniej przez kilka dni po zabiegu mogą występować sińce, obrzęk czy bolesność. Ponadto każda procedura niesie ze sobą ryzyko zakażenia. Dodatkowo w konsekwencji zabiegu PLLA niekiedy pojawiają się wyczuwalne grudki, które zazwyczaj samoczynnie znikają. To zmiany spowodowane złą techniką iniekcji oraz brakiem masażu.
Jakie efekty daje kwas l-polimlekowy
Zabieg z użyciem kwasu l-polimlekowego powoduje długotrwałą syntezę nowych włókien kolagenowych. Przyczynia się to do wzrostu napięcia i zwiększenia objętości tkanek miękkich.
Ponadto skóra staje się bardziej jędrna, napięta i wygładzona. Co więcej poprawia się jej jakość. Pełne efekty działania preparatu widoczne są po około 3 miesiącach od ostatniego zabiegu i utrzymują się, jak wspomniano, nawet 36 miesięcy.
Przeciwwskazania do zabiegu kwasem l-polimlekowym
Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi z zastosowaniem kwasu l-polimlekowego są:
- uczulenie na którykolwiek składnik preparatu;
- uczulenie na środki używane do znieczulenia;
- ciąża i karmienie piersią;
- choroby skóry w miejscu potencjalnego zabiegu;
- zapalenia i zakażenia;
- skłonność do keloidów;
- choroby nowotworowe;
- choroby autoimmunologiczne;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Źródła:
- K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa 2014, s. 231-234
- M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 182-185
- A. Przylipiak red., Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok 2014, s. 36-38
Dodaj komentarz