botulina

Botulina

Botulina dała początek medycynie estetycznej. Preparat służy przede wszystkim do wygładzania zmarszczek. Jest też wykorzystywany w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu. Czym cechuje się botulina?

Co to jest botulina

Botulina jest neurotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Specjaliści wykorzystują ją jako lek od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo preparat stosowano do leczenia zeza. Działanie przeciwzmarszczkowe botuliny odkryli, pod koniec lat osiemdziesiątych, lekarze prowadzący terapię kurczu powiek. Od tego czasu trwa kariera botuliny w medycynie estetycznej.

Zastosowanie botuliny

Lekarze medycyny estetycznej wykorzystują botulinę przede wszystkim do wygładzania zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy, czyli „lwiej” zmarszczki pomiędzy brwiami, poziomych „zmarszczek zdziwienia” na czole i „kurzych łapek” wokół oczu.

Ponadto neurotoksyna stosowana jest do redukcji zmarszczek w dolnej części twarzy i na szyi, unoszenia kącików ust, korekty czubka nosa czy likwidowania „uśmiechu dziąsłowego”. Dodatkowo przy użyciu neurotoksyny leczy się np. nadpotliwość czy bruksizm (zaciskanie zębów spowodowane zbyt mocnym napinaniem i kurczeniem się mięśni żwaczy).

Działanie botuliny

Botulina ogranicza kurczliwość mięśni w miejscu wstrzyknięcia. Wynika to z zahamowania wydzielania neuroprzekaźnika (acetylocholiny) z zakończeń nerwowych. Trzeba podkreślić, że skutek zabiegu jest tymczasowy i odwracalny. Mięśnie powracają do normalnej czynności po kilku miesiącach.

Dla kogo botulina

Neurotoksyna służy głównie do redukowania zmarszczek mimicznych. Dlatego jej stosowanie jest zalecane przede wszystkim pacjentom 30+. U młodszych osób, które mają już widoczne zmarszczki, podanie botuliny może zapobiec utrwaleniu niechcianych linii.

neurotoksyna

Jak wygląda wygładzanie zmarszczek botuliną

Zabieg wygładzania zmarszczek botuliną bywa nazywany „lunchowym”. Procedura ma miejsce w gabinecie lekarskim. Jest stosunkowo prosta i niemal bezbolesna. Nie wymaga znieczulenia. Lekarz wstrzykuje preparat w odpowiednie mięśnie. Zabieg trwa około 30 minut. Nie wyłącza z codziennych aktywności i zazwyczaj nie pozostawia śladu na skórze.

Skutki uboczne botuliny

Neurotoksyna jest substancją bardzo dobrze poznaną. Lekarze wykonali nią miliony zabiegów. Dodatkowo w medycynie estetycznej stosowane są małe dawki botuliny. Dlatego procedura z jej zastosowaniem, pod warunkiem prawidłowego wykonania, jest bezpieczna. Zabieg bardzo rzadko skutkuje ogólnoustrojowymi powikłaniami. Warto wiedzieć, że ewentualne asymetrie lub zbytnie uniesienie brwi (tzw. efekt Mefista) można skorygować na wizycie kontrolnej.

Zalecenia po zabiegu botuliną

Istnieją pewne rekomendacje odnośnie postępowania po zabiegu z użyciem neurotoksyny, jednak nie wszyscy specjaliści są w tej kwestii zgodni. Przez około 4 godziny po procedurze zaleca się unikanie schylania, kładzenia się, skakania oraz podróży samolotem. Ponadto nie należy masować mięśni poddanych zabiegowi, by zapobiec rozprzestrzenianiu się botuliny w inne miejsca. Jeśli pojawią się zasinienia można je ucisnąć opatrunkiem zawierającym lód. W przypadku braku zasinień, nie ma przeciwwskazań do eskpozycji na słońce. Trzeba jednak pamiętać, że gorąco może osłabić działanie botuliny i rezultaty zabiegu.

Efekty zastosowania botuliny

Po zabiegu skóra w leczonym obszarze jest gładsza. Ponadto wygląda bardziej promiennie, co wynika ze zwężenia porów.

Efekty działania neurotoksyny są widoczne po 3-4 dniach od procedury. Zwykle po 7-10 odbywa się wizyta kontrolna. Niekiedy, jak już wspomniano, istnieje wtedy możliwość dokonania niewielkich poprawek.

Rezultaty zabiegu botuliną, w zależności od miejsca jej podania, utrzymują się 4-12 miesięcy. Procedurę można powtarzać.

Przeciwwskazania do zabiegu botuliną

Procedury medycyny estetycznej z użyciem botuliny są bezpieczne. Zabiegów nie wykonuje się jednak w sytuacjach, takich jak:

  • miastenia, zespół Lamberta-Eatona i inne schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym;
  • stosowanie niektórych leków (w tym mających wpływ na połączenia nerwowo-mięśniowe);
  • alergia na albuminę;
  • infekcja w miejscach planowanego wstrzyknięcia preparatu;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • choroby przebiegające z gorączką.

 

Źródła:

  1. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 77-81
  2. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 153-157
  3. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa 2014, s. 212-221

 

 

 

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *