Mezoterapia to technika zabiegowa wykorzystywana w gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Polega na wprowadzaniu substancji aktywnych do skóry. W klasycznej wersji specjalista wykonuje ją przy użyciu igły. Jak działa mezoterapia?
Spis Treści
Co to jest mezoterapia
Mezoterapia jest bardzo popularną techniką zabiegową. W tradycyjnej wersji polega na ostrzykiwaniu skóry igłą. Procedura pozwala na dotarcie z substancją aktywną bezpośrednio w miejsce, gdzie ma ona zadziałać. Dzięki mezoterapii można ominąć barierę skórną, która jest nieprzepuszczalna dla większości składników zawartych w kosmetykach. W trakcie zabiegu specjaliści używają pojedynczych substancji aktywnych lub tzw. koktajli. Ponadto w mezoterapii rolę odgrywa samo nakłuwanie skóry, bo pobudza ono procesy regeneracji.
Wskazania do mezoterapii
Mezoterapia jest wykorzystywana do rewitalizowania, odżywiania czy nawilżania skóry, np. zniszczonej fotostarzeniem lub paleniem papierosów. Ponadto technika znajduje zastosowanie w zabiegach, których celem jest redukcja cellulitu, rozstępów czy przebarwień. Dodatkowo specjaliści wykorzystują mezoterapię, by pobudzić wzrost osłabionych lub nadmiernie wypadających włosów.
Rodzaje mezoterapii
Klasyczna wersja mezoterapii polega na nakłuwaniu igłą (technika ta nazywana jest mezoterapią igłową). Istnieje również mezoterpia bezigłowa, w której wchłanianie preparatów jest wspomagane użyciem ultardźwięków, jonoforezy czy prądu o wysokiej częstotliwości.
Ponadto mezoterapię można wykonać specjalnym rollerem (wałkiem zakończonym głowicą z igiełkami) czy tzw. penem. Warto dodać, że lekarze medycyny estetycznej przeprowadzają zazwyczaj mezoterapię z głębokim kłuciem skóry, aż do strefy występowania naczyń krwionośnych. Wiąże się to z punktowym krwawieniem. Zabiegi w gabinetach kosmetycznych są delikatniejsze.
Dla kogo mezoterapia
Mezoterapia zalecana jest przede wszystkim osobom młodym (do 30. roku życia) – jako działanie profilaktyczne lub zabieg leczniczy na początek obcowania z medycyną estetyczną. Według specjalistów, u starszych pacjentów zabieg sprawdza się lepiej w połączeniu z innymi procedurami odmładzającymi czy dla podtrzymania ich efektów.
Preparaty wykorzystywane w mezoterapii
W mezoterapii, która służy profilaktyce starzenia, nawilżeniu czy ujędrnieniu skóry, wykorzystuje się np. witaminy, związki mineralne, enzymy, peptydy i nieustabilzowany kwas hialuronowy. Niekiedy specjalista przeprowadza zabieg ustablizowanym kwasem hialuronowym, co skutkuje odżywieniem skóry oraz niewielkim wypełnieniem zmarszczek. Ponadto techniką mezoterapii lekarze wykonują procedury z użyciem – odpowiednio przygotowanych – preparatów własnych pacjenta (pozyskanych z jego krwi czy tłuszczu).
Jak wygląda mezoterapia
Zabieg mezoterapii igłowej odbywa się w gabinecie lekarskim. Specjalista stosuje znieczulenie miejscowe (przy użyciu kremu). Procedura trwa około godziny i najczęściej dotyczy twarzy. Jednak może również obejmować szyję, dekolt, pośladki, uda, brzuch czy owłosioną skórę głowy. Podczas zabiegu lekarz wielokrotnie wstrzykuje małą dawkę wybranego preparatu. Należy pamiętać, że w przypadku mezoterapii najczęściej zaleca się serię 3-5 sesji.
Skutki uboczne po mezoterapii
Działania uboczne po zabiegu mezoterapii są rzadkie i zazwyczaj mało nasilone. Wskutek procedury mogą pojawić się siniaki, przebarwienia, infekcje, odczyny alergiczne czy przejściowy ból. Niezwykle rzadko występuje martwica skóry.
Rezultaty zabiegu mezoterapii
Mezoterapia igłowa poprawia jakość naskórka i skóry właściwej. Po zabiegu można zaobserwować wzrost nawilżenia naskórka, spadek liczby wolnych rodników w skórze oraz poprawę jej jakości, co jest związane ze zwiększoną produkcją kolagenu.
Efekty mezoterapii, w zależności od tego, czy specjalista wykonał jeden zabieg czy całą kurację, utrzymują się 2-12 miesięcy. W przypadku zastosowania techniki do redukcji blizn, rezultat może być trwały.
Przeciwwskazania do mezoterapii
Mezoterapia jest, jak już wspomniano, bezpieczną techniką zabiegową. Jednak lekarze nie wykonują mezoterapii igłowej w sytuacjach, takich jak:
- ciąża i karmienie piersią;
- alergia na którykolwiek składnik stosowanego preparatu;
- choroba skóry w miejscu planowanego zabiegu;
- choroba nowotworowa;
- skłonność do bliznowców;
- nieuregulowana cukrzyca;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Źródła:
- K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa 2014, s. 221-222
- M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 67-69
- M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 189-193
Dodaj komentarz