radiofrekwencja (RF) mikroigłowa

Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa

Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa, znana też jako frakcyjna RF mikroigłowa, to popularny zabieg medycyny estetycznej. Metoda polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry przy pomocy małych igieł i fal o częstotliwości radiowej. Jest wskazana w przypadku utraty gęstości i elastyczności skóry. Ponadto przy jej użyciu można redukować rozstępy i blizny. Co jeszcze warto wiedzieć o radiofrekwencji (RF) mikroigłowej?

Co to jest radiofrekwencja (RF) mikroigłowa

Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa to zabieg silnie pobudzający zdolności regeneracyjne skóry. Działa na zasadzie połączenia dwóch mechanizmów – nakłuwania mikroigłami i mocnego podgrzewania prądem o częstotliwości radiowej. Obie metody stymulują procesy odnowy skóry, m.in. produkcję kolagenu.

RF mikroigłowa jest wysoce efektywna, a przy tym – minimalnie inwazyjna i bezpieczna. Zabieg nie wymaga dłuższej rekonwalescencji. Można się mu poddawać przez cały rok. Radiofrekwencja mikroigłowa bywa stosowana w połączeniu z innymi procedurami, np. z HIFU.

Wskazania do radiofrekwencji (RF) mikroigłowej

Radiofrekwencja mikroigłowa ma szerokie zastosowanie. Została opracowana z myślą o odmładzaniu. Korzyści z zabiegu odniosą więc osoby z wiotką i cienką skórą. Procedura może być wykonywana w obrębie twarzy, szyi czy dekoltu oraz na innych obszarach ciała. Dodatkowo RF mikroigłową można stosować prewencyjnie, jako zabieg przeciwstarzeniowy.

Dodatkowo procedura jest efektywna w redukcji zmarszczek i rozstępów. Lekarze wykorzystują ją również do likwidacji powiększonych porów oraz do redukcji blizn (przede wszystkim tych zanikowych – po trądziku czy ospie). Radiofrekwencja mikroigłowa bywa też używana w leczeniu nadpotliwości pach.

Na czym polega zabieg RF mikroigłowej

Zabieg frakcyjnej RF mikroigłowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym (przy użyciu kremu). Trwa około 15-20 minut. Po procedurze skóra jest lekko zaczerwieniona i tkliwa. Jednak goi się bardzo szybko. Frakcyjna RF mikroigłowa nie wyłącza z aktywności. Na drugi dzień można iść do pracy.

Zalecenia po zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej

Dokładne zalecenia po procedurze RF mikroigłowej przekazuje lekarz. Na ogół rekomenduje unikanie opalania przez 2 tygodnie od zabiegu i stosowanie filtra przeciwsłonecznego.

frakcyjna RF mikroigłowa

Jakie efekty przynosi frakcyjna RF mikroigłowa

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej daje zarówno szybkie, jak i odroczone efekty. Zaraz po procedurze skóra jest bardziej napięta, co wynika z „naciągnięcia się” włókien kolagenowych.

Z czasem widać właściwe efekty zabiegu. Dzięki przebudowie kolagenu, polegającej na wymianie starych, uszkodzonych i mniej elastycznych włókien na nowe, skóra staje się jędrniejsza i grubsza. Dodatkowo dochodzi do wypełnienia zmarszczek. Można też zaobserwować zmniejszenie i napięcie wiszącego podbródka, fałdów smutku czy „chomików”.

Wyniki frakcyjnej RF mikroigłowej są naturalne i długotrwałe. Aby uzyskać optymalne rezultaty, specjaliści na ogół proponują pacjentom serię 2-3 sesji oraz zabiegi przypominające dla podtrzymania efektów.

Główne przeciwwskazania do frakcyjnej RF mikroigłowej

Lekarze nie wykonują procedur RF mikroigłowej w sytuacji, kiedy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Ponadto przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby nowotworowe oraz infekcje czy stany zapalne skóry. Sesji nie przeprowadza się też u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, skłonnością do keloidów oraz z wszczepionym rozrusznikiem serca. Względnym przeciwwskazaniem do zabiegu są również implanty zębowe, które mogą zwiększyć dyskomfort odczuwany w trakcie procedury.

Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa a radiofrekwencja (RF) mikroigłowa pulsacyjna

Zabieg radiofrekwencji (RF) mikroigłowej pulsacyjej służy elektrycznemu pobudzeniu tkanek. Celem oddziaływania jest zazwyczaj granica pomiędzy skórą właściwą i naskórkiem. Wraz z postępem procesu starzenia staje się ona niewydolna, czego objawem są przebarwienia czy rumień. Procedura radiofrekwencji mikroigłowej pulsacyjej wycisza mechanizmy sprzyjające tym zmianom i reguluje pracę skóry. Dodatkowo sprawia, że wygląda ona młodziej i zdrowiej oraz lepiej funkcjonuje.

 

Źródła:

  1. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: Jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko Biała 2022, s. 213-217
  2. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2022, s. 72, 141-143
  3. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 96-99
  4. https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/1.2020/#page=89

 

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *