Polikaprolakton (PCL) to preparat, który pełni funkcję wypełniacza i pobudza tkanki do produkcji kolagenu. Lekarze medycyny estetycznej stosują go m.in. w zabiegach wolumetrycznych, których celem jest modelowanie i przywracanie objętości twarzy. Czym wyróżnia się polikaprolakton?
Spis Treści
- 1 Co to jest polikaprolakton
- 2 Zalety polikaprolaktonu
- 3 Dla kogo polikaprolakton
- 4 Kiedy polikaprolakton
- 5 Jak wygląda zabieg polikaprolaktonem
- 6 Skutki uboczne po zabiegu polikaprolaktonem
- 7 Zalecenia po zabiegu polikaprolaktonem
- 8 Rezultaty zabiegu polikaprolaktonem
- 9 Przeciwwskazania do zabiegu polikaprolaktonem
Co to jest polikaprolakton
Polikaprolakton to preparat, który daje efekt wypełnienia i stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, co ujędrnia skórę i poprawia jej sprężystość. PCL jest wykorzystywany m.in. do modelowania, likwidowania asymetrii, zmiany proporcji i/lub upiększania twarzy. Warto dodać, że polikaprolakton ulega powolnej biodegradacji w organizmie. Zanim zaczął być stosowany w medycynie estetycznej, stanowił składnik wchłanialnych nici chirurgicznych.
Zalety polikaprolaktonu
Polikaprolakton daje naturalny efekt, co można zobaczyć oraz poczuć dotykając obszaru poddanego zabiegowi. Subtelne rezultaty wynikają z tego, że preparat stymuluje produkcję kolagenu typu I, czyli takiego, który jest naturalnie wytwarzany w skórze. To odróżnia polikaprolakton od – stosowanego w podobnych wskazaniach – kwasu l-polimlekowego, bo ten ostatni aktywuje wytwarzanie kolagenu typu III. Ponadto poliakprolakton jest gęstym preparatem i skutkiem tego nie przemieszcza się. Dodatkowo efekty PCL są długotrwałe.
Dla kogo polikaprolakton
Wedle specjalistów PCL może być zalecany osobom ze wszystkich grup wiekowych, w tym także pacjentom 20-40+. Wynika to z faktu, że efekty zabiegu są zbliżone do naturalnego wyglądu twarzy. Polikaprolakton uznaje się też za odpowiedni dla osób 60-70+. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku starszych pacjentów, u których występują większe ubytki tkanki, lekarz musi zużyć więcej preparatu, co podraża koszty zabiegu.
Kiedy polikaprolakton
Lekarze medycyny estetycznej najczęściej wykorzystują polikaprolakton w celach, takich jak:
- uniesienie linii brwi;
- spłycenie bruzd nosowo-wargowych;
- korekcja linii „marionetki”;
- korekcja „zmarszczek palacza”;
- modelowanie skroni;
- modelowanie kości policzkowych i powiększanie policzków;
- modelowanie linii żuchwy i brody;
- poprawa jakości skóry.
Jak wygląda zabieg polikaprolaktonem
Zabieg przy użyciu polikaprolaktonu jest krótki, stosunkowo prosty i praktycznie bezbolesny. Lekarz wstrzykuje niewielkie ilości preparatu w skórę, używając przy tym ultracienkiej igły. Procedura trwa około 30 minut, a jej długość zależy od wielkości leczonego obszaru. Poza twarzą może być nim szyja, dłonie czy inne okolice ciała. Warto dodać, że do uzyskania optymalnego efektu wystarczy jeden zabieg z użyciem PCL.
Skutki uboczne po zabiegu polikaprolaktonem
Po procedurze z zastosowaniem polikaprolaktonu, podobnie jak w przypadku innych tego typu zabiegów, istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Obejmują one m.in. minimalną ostrą reakcję zapalną tkanek (np. zaczerwienienie, wysypkę, obrzęk, guzki), zakażenie czy ból (o charakterze przejściowym lub trwałym). Dodatkowo wskutek procedury może wystąpić przemijający krwiak lub zasinienie. Lista pozostałych skutków ubocznych znajduje się w ulotce dołączonej do preparatu.
Zalecenia po zabiegu polikaprolaktonem
Po procedurze polikaprolaktonem pacjent powinien unikać narażania leczonego obszaru na słońce, solarium i ekstremalnie niskie temperatury. Te środki ostrożności trzeba zachować do czasu ustąpienia początkowego zaczerwienienia i obrzęku.
Rezultaty zabiegu polikaprolaktonem
Procedura z użyciem polikaprolaktonu powoduje natychmiastową redukcję zmarszczek i fałd. Następnie preparat stopniowo stymuluje produkcję własnego kolagenu pacjenta, dzięki czemu ma miejsce poprawa jakości skóry. Efekty zabiegu utrzymują się od 18 miesięcy do 3 lat, co zależy od użytego preparatu.
Przeciwwskazania do zabiegu polikaprolaktonem
Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi przy użyciu polikaprolaktonu są:
- ciąża i karmienie piersią;
- choroby miejscowe skóry;
- stany zapalne w miejscu planowanego zabiegu;
- skłonność do bliznowców;
- choroby autoimmunologiczne i nowotworowe;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Ponadto preparat nie powinien być używany w miejscach i w pobliżu miejsc, w których wcześniej wykonano zabiegi wypełniające.
Źródła:
- Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 187-188
- Przylipiak (red.), Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2022, s. 68-70
Dodaj komentarz