Zmarszczki palacza to potoczna nazwa cienkich pionowych linii zlokalizowanych wokół ust. Ten objaw starzenia może się pojawić także u osób niepalących. Problem jest często zgłaszany lekarzom medycyny estetycznej. Jaki zabieg na zmarszczki palacza?
Spis Treści
Czym są zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza, określane również jako kod kreskowy, to jeden z charakterystycznych objawów starzenia się skóry twarzy. Należą one do zmarszczek mimicznych (dynamicznych). Powstają w następstwie ciągłych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi, a dokładniej w wyniku kurczenia się mięśnia okrężnego ust. Zmarszczki palacza można zauważyć u osób około 40.-50. roku życia. Są mankamentem często nieakceptowanym przez pacjentów.
Medycyna estetyczna a zmarszczki palacza
Aby wygładzić zmarszczki nad górną wargą, lekarze medycyny estetycznej stosują kilka minimalnie inwazyjnych metod. Procedury te, pod warunkiem prawidłowego wykonania i przestrzegania zaleceń pozabiegowych, są bezpieczne. Większość z nich nie wiąże się z wyłączeniem ze zwyczajowych aktywności i nie wymaga rekonwalescencji. Dodatkowo niektóre zabiegi dają natychmiastowe rezultaty. Wśród metod stosowanych przez specjalistów na „kod kreskowy” są np. te opisane poniżej.
Radiofrekwencją (RF) mikroigłową w zmarszczki palacza
Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa oddziałuje na zmarszczki palacza poprzez przebudowę skóry. Przy użyciu tej metody lekarz poradzi sobie zarówno z aktywnymi, jak i utrwalonymi liniami wokół ust. Warto wiedzieć, że skuteczność radiofrekwencji mikroigłowej wynika z połączenia dwóch mechanizmów, które pobudzają procesy naprawcze skóry – radiofrekwencji (urazu termicznego) i mikronakłuwania (urazu mechanicznego).
Pierwsze efekty zabiegu z zastosowaniem radiofrekwencji mikroigłowej widoczne są natychmiast. Od razu po procedurze skóra jest bardziej napięta. Zabieg aktywuje też produkcję nowego kolagenu, która trwa przez kilka miesięcy. Dzięki temu skóra staje się grubsza, jędrniejsza i bardziej sprężysta. Dochodzi również do wypełnienia zmarszczek.
Laser frakcyjny ablacyjny na zmarszczki wokół ust
Laser frakcyjny ablacyjny to jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania. Zabieg z wykorzystaniem tego urządzenia, podobnie jak zastosowanie RF mikroigłowej, przebudowuje skórę oraz oddziałuje na aktywne i utrwalone zmarszczki palacza.
Mechanizm działania lasera frakcyjnego ablacyjnego polega na kontrolowanym uszkodzeniu i podgrzaniu skóry celem stymulacji jej naprawy. Procedura wymaga kilkudniowej rekonwalescencji.
Dzięki terapii laserem frakcyjnym ablacyjnym ma miejsce:
- wygładzenie zmarszczek;
- odmłodzenie skóry;
- redukcja porów i blizn.
Do korekcji zmarszczek palacza potrzeba kilku zabiegów.
Botuliną w zmarszczki nad górną wargą
Kolejnym sposobem na usunięcie zmarszczek nad ustami są iniekcje z botuliny (neuromodulatora). Preparat czasowo poraża mięśnie mimiczne, co prowadzi do wygładzenia pomarszczonej skóry.
Zabieg polega na podaniu neuromodulatora w wybrane mięśnie. Jest krótki (na tyle, że nazywa się go „lunchowym”). Rezultaty, w postaci gładszej i bardziej promiennej skóry, pojawiają się po kilku dniach. Efekt trwa 3-6 miesięcy.
Botulina jest stosowana od kilkudziesięciu lat. Procedury przy użyciu neuromodulatora są bezpieczne. Ponadto w trakcie wizyty kontrolnej po zabiegu można niekiedy dokonać niewielkich poprawek.
Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym
Na zmarszczki nad górną wargą lekarze stosują też kwas hialuronowy. To najczęściej wykorzystywany preparat wypełniający. Zalicza się go do wypełniaczy biodegradowalnych (wchłanialnych). Kwas hialuronowy jest skuteczny i bezpieczny w stosowaniu. Preparat charakteryzuje się łatwością użycia, a procedura z jego wykorzystaniem daje natychmiastowe rezultaty.
Zabieg wypełnienia zmarszczek palacza kwasem hialuronowym skutkuje ich korekcją oraz nawilżeniem i regeneracją skóry. Jego rezultaty utrzymują się 8-12 miesięcy. Czasem, nawet po wchłonięciu się preparatu, niektóre płytsze linie stają się niewidoczne. Warto wiedzieć, że w przypadku nieudanej procedury, kwas hialuronowy można rozpuścić przy pomocy enzymu hialuronidazy.
Źródła:
- A. Przylipiak (red.), Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa, s. 19-20
- M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 147, 154, 213-215
- M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2016, s. 131-135
- M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 77-87, 129
Dodaj komentarz