HIFU to jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Procedura może stanowić alternatywę dla chirurgicznego liftingu twarzy. Jest przy tym mniej inwazyjna i wiąże się z ograniczonym ryzykiem działań niepożądanych. Jakie jeszcze zalety ma zabieg HIFU?
Spis Treści
Co to jest HIFU
HIFU (ang. high-intensity focused ultrasound) oznacza skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużej mocy. Zogniskowane ultradźwięki są stosowane przez lekarzy od kilkudziesięciu lat. Wykorzystuje się je do leczenia niektórych rodzajów raka.
Istotą zabiegów medycyny estetycznej z użyciem technologii HIFU jest wywołanie kontrolowanych poparzeń na korygowanym obszarze twarzy czy ciała. Stymuluje to reakcje naprawcze, pobudza tworzenie kolagenu oraz napina i podnosi tkankę.
Technologia HIFU działa głęboko – w warstwach skóry właściwej i tkanki podskórnej, które są niedostępne dla innych metod niechirurgicznych. Dodatkowo nie wywołuje większych zmian na powierzchni skóry i dzięki temu nie wymaga rekonwalescencji.
Główne wskazania do zabiegu HIFU
Technologia HIFU jest stosowana przede wszystkim do wykonywania niechirurgicznego liftingu. Procedura sprawdza się w przypadku wiotkiej skóry twarzy. Służy oddziaływaniu na większe obszary, np. do podnoszenia brwi, policzków, tzw. chomików czy do wyrównywania linii żuchwy.
Zabiegi liftingujące z użyciem HIFU są też skuteczne w napinaniu skóry na szyi, podbródku, dekolcie, brzuchu, udach, ramionach (w przypadku tzw. pelikanów) czy nad kolanami. Ponadto, przy zastosowaniu innych głowic, procedura HIFU może służyć np. poprawie jakości skóry lub redukcji tkanki tłuszczowej czy cellulitu.
Dla kogo zabieg HIFU
Zabiegi liftingujące z zastosowaniem technologii HIFU są przeznaczone przede wszystkim dla osób w wieku 40-55, z łagodnymi lub umiarkowanymi zmianami. Ci pacjenci, według wyników badań, wykazują też największe zadowolenie z efektów zabiegu. Młodsze osoby nie wymagają tego typu oddziaływania, a dla starszych – procedura może być zbyt słaba.
Jak wygląda zabieg HIFU
Procedura z zastosowaniem HIFU polega na wielokrotnym przykładaniu do powierzchni skóry głowicy, która podgrzewa tkankę. W trakcie zabiegu liftingującego lekarz używa zazwyczaj głowicy emitującej ultradźwięki na głębokość 4,5 milimetra, co umożliwia wywołanie zmian w warstwie powięziowej (tworzącej „rusztowanie” dla tkanek).
Podczas procedury z wykorzystaniem HIFU odczuwalne są ukłucia i lekki ból, dlatego większość osób uważa ją za nieprzyjemną. Zabieg, jak już wspomniano, nie przerywa bariery naskórkowej i nie pozostawia powierzchownych poparzeń, dlatego od razu po nim można powrócić do codziennych aktywności.
Powikłania po zabiegu HIFU
Zabieg HIFU warto wykonać u doświadczonego lekarza, bo przeprowadzony prawidłowo i przy użyciu sprzętu odpowiedniej jakości, przynosi zadowolenie oraz nie wiąże się z długotrwałymi powikłaniami.
Do skutków ubocznych procedur z wykorzystaniem HIFU zalicza się:
- obrzęki;
- zasinienie;
- ból;
- rumień;
- przebarwienia;
- uszkodzenie nerwów.
Po nieprawidłowo wykonanym zabiegu występują niekiedy odległe powikłania, np. porażenie okolicy czołowej lub okołoustnej. Potencjalnym efektem ubocznym procedury HIFU może być także zanik podskórnej tkanki tłuszczowej (powodujący opadanie skóry).
Efekty zabiegu HIFU
Od razu po procedurze z zastosowaniem HIFU widoczne jest podniesienie skóry na leczonym obszarze. Jednocześnie rozpoczyna się przebudowa tkanek, co powoduje dalsze unoszenie, napinanie i poprawę elastyczności skóry. Rezultaty zabiegu narastają przez 4-6 miesięcy. Skutkiem tego procedura z użyciem HIFU daje silny efekt liftingu i zagęszczenia skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu HIFU
Lekarze medycyny estetycznej nie wykonują zabiegów HIFU w sytuacjach, takich jak:
- ciąża i karmienie piersią;
- zabiegi estetyczne w poprzedzającym roku;
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe;
- ciężkie zaburzenia psychiczne;
- czynne zmiany alergiczne;
- zmiany zapalne;
- infekcja w miejscu zabiegu;
- obecność metalowych implantów;
- wszczepiony stymulator serca;
- skłonność do bliznowców;
- niekontrolowana cukrzyca;
- choroby układu nerwowego;
- choroba nowotworowa.
Źródła:
- M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 205-211, s. 296-299
- https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_25_107-114.pdf
- https://www.termedia.pl/dermatologia/Technologia-high-intensity-focused-ultrasound-jako-niechirurgiczna-alternatywa-dla-liftingu-twarzy,50422.html (dostęp 24.02.2023)
Dodaj komentarz