kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid – HA) to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w medycynie estetycznej. Należy do grupy preparatów wypełniających. Lekarze wykorzystują go do redukcji zmarszczek, zmiany objętości tkanek i rewitalizacji skóry. Czym cechuje się kwas hialuronowy?

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to polisacharyd, a więc cukier o bardzo dużej cząsteczce. Został odkryty w 1934 roku, a niemal 30 lat później lekarze po raz pierwszy użyli go podczas operacji siatkówki oka.

HA jest związkiem naturalnie występującym w naszym organizmie, przede wszystkim w skórze. Ma zdolność do wiązania wody w ilości 1000-4000 razy większej niż jego masa. Dzięki temu skóra jest wilgotna, sprężysta i jędrna. Kwasu hialuronowego ubywa z wiekiem i w wyniku ekspozycji na słońce, co jest przyczyną gorszego uwodnienia skóry i zmarszczek.

Skąd się bierze kwas hialuronowy

W medycynie estetycznej wykorzystuje się kwas hialuronowy otrzymywany z bakterii Streptococcus equi, który jest identyczny z ludzkim. To postępowanie wynika z faktu, że organiczny HA rozpada się w ciągu 1-2 dni i nie może służyć do wypełniania ubytków.

Zanim jednak produkt trafi do pacjentów przechodzi m.in. proces oczyszczania i usieciowania. Dzięki temu ostatniemu HA jest bardziej gęsty i może dłużej utrzymywać się w skórze.

Na rynku obecnych jest kilkadziesiąt preparatów z kwasem hialuronowym, co pozwala specjalistom na dobór odpowiedniego produktu. Do poszczególnych zabiegów lekarze stosują materiał o różnej gęstości.

Jakie zalety ma kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest najczęściej używanym preparatem wypełniającym. Specjaliści cenią go za skuteczność oraz łatwość i bezpieczeństwo stosowania. Zaletą preparatu jest również to, że efekty nieudanego zabiegu można cofnąć przy użyciu enzymu hialuronidazy.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w wielu procedurach medycyny estetycznej. Lekarze stosują go do nawilżania twarzy w mezoterapii oraz do wypełniania zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych. Jest też używany do powiększania i modelowania ust. Ponadto kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach wolumetrycznych, które służą przywróceniu objętości i modelowaniu twarzy.

Dodatkowo przy użyciu HA można wykonać nieoperacyjną korektę nosa. Procedury z kwasem hialuronowym przeprowadzane są też w obrębie szyi, dłoni czy innych obszarów ciała. Służą także do zabiegów w miejscach intymnych.

HA

Przebieg zabiegu kwasem hialuronowym

Zabiegi z kwasem hialuronowym są wykonywane w gabinecie lekarskim. Wpierw odbywa się konsultacja ze specjalistą.

Procedury z użyciem HA określane są jako „lunchowe”, bo trwają krótko (około 30 minut) i od razu po nich można wrócić do codziennych aktywności.

Przed procedurą lekarz znieczula obszar zabiegowy przy użyciu maści. W trakcie sesji ostrzykuje skórę wybranym preparatem, używając przy tym ostrej igły lub tępej kaniuli.

Skutki uboczne po zabiegu kwasem hialuronowym

Po procedurze z kwasem hialuronowym w miejscach wkłuć może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość, ból, uczucie dyskomfortu czy siniaki. Objawy te mają charakter przemijający i umiarkowany. Ustępują zwykle do kilku dni. Niekiedy występuje dłużej utrzymujący się obrzęk. Bardzo rzadkim powikłaniem są ziarniaki.

Efekty kwasu hialuronowego

Efekty zabiegu kwasem hialuronowym pojawiają się natychmiast. W wyniku procedury następuje uzupełnienie tkanki w miejscu wstrzyknięcia. Zmarszczki czy ubytki są wypełnione, a usta – wymodelowane. Ponadto twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą.

Rezultaty zabiegu z HA utrzymują się przez 8-12 miesięcy. Ten czas zależy od wielu czynników, np. od użytego preparatu, wieku, rodzaju skóry czy stylu życia pacjenta. Potem kwas hialuronowy ulega całkowitej biodegradacji. Procedura wymaga wówczas powtórzenia.

Przeciwwskazania do zabiegu kwasem hialuronowym

Specjaliści wskazują na następujące przeciwwskazania do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego:

  • ogólnoustrojowe infekcje;
  • aktywny proces nowotworowy;
  • choroby autoimmunologiczne skóry i tkanki łącznej;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • poważne i aktywne choroby alergiczne.

 

Źródła:

  1. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 162-173
  2. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 83-86
  3. A. Przylipiak red., Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Bielsko Biała 2014, s. 26-33

 

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *